Márton napi hagyományok Miskolcon

 

Az Éltető Kapcsolatok Közössége szervezésében Hagyományőrző és gyakorló foglalkozást, előadást tartottunk 2022. október 12-én 10 órától az Aktív Időskor Központban. A Márton napi hagyományok jegyében a Csomós Józsefné, Ildikó tartotta a foglalkozást.

A népdalok hagyományosan benne vannak a tudatunkban. Gyermek korunk énekei és körjátékai is ezt idézik nekünk. Alkalmunk volt megtanulni és elénekelni egy talán kevésbé ismert dalt is.

Bazsa Mári libája

Bazsa Mári libája
beesett a Tiszába,
Kettőt lépett utána,
sáros lett a Bazsa Mári
fehér alsó szoknyája.

Ez a kocsma, de hangos,
Bazsa Mári de gangos,
Hiába gangossága,
ha a bálba leesett
a fehér alsó szoknyája.

Egy Márton napi liba megvásárlásáról és elfogyasztásáról szóló vidám novellát is meghallgattunk Ildikó előadásában miközben járt a tű a kezünkben hiszen hagyományos asszonyi munka volt a keresztszemes hímzés is.

A lepedővég és a párnahéj díszítő hímzése így is készült.
Képek a Magyar Nemzeti Múzeum mintagyűjteményéből származnak.

Mi előkészített alapanyagra hímeztünk. Csak egyszerű könyvjelzőt, de nagyon szép sikerrel.

Énekeltünk és libás ételek elkészítéséről beszélgettünk a Márton napi hagyományok jegyében.

Íme egy recept Ildikótól, amit szívesen ajánlunk elkészítésre, hiszen Márton napjáig még van idő.

Vagdalt libamell

Hozzávalók: 1 bőrös, csontos libamell (1-1,2 kg), 2 szikkadt zsemle, 10 dkg csiperkegomba, 1 közepes hagyma, két gerezd fokhagyma, 1 kezeletlen citrom, 1 csokor petrezselyem, 1+1 evőkanál olaj, 2 tojás, fél kávéskanál szárított majoránna, só, bors. A díszítéshez zeller és salátalevél.

Elkészítés: A zsemléket langyos vízbe áztatjuk, a gombát, tisztítjuk, apróra vágjuk, a hagymát finomra vágjuk, a fokhagymát megtisztítjuk, áttörjük. A citromot megmossuk, héját lereszeljük. a petrezselymet mossuk, felaprítjuk.

A libamellet megtisztítjuk a toll és tok maradékoktól, a csont mellett bevágjuk és a húst két oldalról lefejtjük a csontról. Bőrével együtt felkockázva ledaráljuk. Az egyik evőkanál olajon megsütjük a hagymát, rá a gombát, sózzuk, pároljuk néhány percig (kb. 5-6 p), majd kihűtjük.

A sütőt 180 fokra melegítjük. A húst a kinyomkodott zsemlékkel, a két tojással és a többi hozzávalóval fasírttá keverjük, beletesszük a citromhéjat, fokhagymát, a citrom felének levét, fűszereket, /majoránna, petrezselyem, só, bors/.

A másik kanál olajjal kikenünk egy sütőtálat, beletesszük a csontot és a keveréket kettéosztva ráigazítjuk, követve az eredeti állapotát. Aláöntünk egy deci vizet és szép pirosra sütjük egy- másfél órán át. Amikor kész, kivesszük, fóliával takarva negyedórát pihen, majd óvatosan leemeljük a két húsbucit a csontról, felszeleteljük, A csontot áttesszük a tálalótálra és a szeleteket ferdén egymásra fektetve visszatesszük rá és a zöldekkel dekorálva tálaljuk.

Köretnek krumplipüré, és kevés fehérborral főzött, mézes, citromos almakompót illik hozzá.

Ha elkészítetted, fényképezd le és küld el nekünk, mert biztosan megnyalnánk a tíz ujjunkat utána.

Köszönjük a tartalmas foglalkozást a résztvevőknek és Ildikó asszonynak!
Következő hagyományőrző csoport novemberben lesz.

A foglalkozás szervezője és résztvevője voltam:
Oláhné Lajtos Julianna az ÉKKŐ Egyesület miskolci csoportjának vezetője.